iOS 8 oficjalnie. Spora dawka nowości

16230660_591769614346749_56096000917372928_n[1]

Pierwszą wśród zaprezentowanych nowości iOS 8 jest innowacyjne centrum powiadomień, które – zgodnie z założeniami – powinno być w pełni interaktywne. Dla użytkowników oznacza to możliwość odpisywania na wiadomości za pomocą wysuwanego panelu, a także interakcję z aplikacjami bezpośrednio z ekranu blokady. Bardzo przydatną i cenną zmianą w zakresie interfejsu jest możliwość dodawania listy ulubionych kontaktów,nota bene, dostępnej na tym samym ekranie, na którym znajduje się przełącznik kart aplikacji. W praktyce oznacza to, że po dwukrotnym wciśnięciu przycisku Home można wybrać kontakt, do którego użytkownik zamierza zadzwonić lub wysłać wiadomość tekstową.

Znaczna ilość przydatnych urządzeń

Interesująco prezentuje się nowe Spotlight, w którym znacznie rozszerzono opcje wyszukiwania. Rozwiązanie to umożliwia przeszukiwanie programów, POI oraz piosenek. Warto podkreślić, że w zakresie ostatnich rozwiązań kwestia ta dotyczy zarówno pamięci telefonu, jak i bazy sklepu iTunes. Unowocześniony Spotlight umożliwia również podawanie danych ze stron internetowych, m.in. z popularnej Wikipedii.

Zauważalną zmianą będzie z całą pewnością nowa klawiatura QuickType. Główną zaletą tego rozwiązania są zaawansowane podpowiedzi, dzięki którym możliwe będzie szybsze wprowadzanie tekstu. Ponadto nowa klawiatura będzie posiadała możliwość zapamiętywania nawyków użytkownika, czyli najczęściej używanych słów, podobnie jak SwiftKey, Swype czy WordFlow. Ciekawostką z całą pewnością okaże się możliwość oferowania podpowiedzi w oparciu o kontekst ostatniej konwersacji. Jedyną niedogodnością jest to, że wspomniana klawiatura – w przeciwieństwie do wspomnianych rozwiązań typu QuickType – nie będzie posiadała funkcji w języku polskim (przynajmniej w najbliższym czasie).

Godne uwagi są również zmiany w zakresie aplikacji służącej do wysyłania wiadomości (Messages). Wspomniana aplikacja zostanie dopełniona możliwością określania wątków w czasie rozmów grupowych oraz dodawania lub usuwania użytkowników z konwersacji. W dowolnym momencie można będzie opuścić konserwację lub dodać do niej restrykcji za pośrednictwem połączenia z Do Not Disturb. Ponadto dostępna będzie opcja lokalizowania rozmówców na mapie, jak również dzielenia się lokalizacją.

Możliwość nagrywania notek głosowych, krótkich filmików, a także wykonywania zdjęć podczas rozmowy, to rozwiązanie, które umożliwi Tap to Talk. Co ważniejsze, korzystając z prostego gestu, wykonane zdjęcie, film czy notkę głosową można w szybki sposób wysłać do rozmówcy. Wszystko zapowiada się naprawdę nieźle i szkoda, że mój stary wysłużony iPhone 6 Plus z pękniętym ekranem nie ma aż tylu funkcjonalności.